‘E-ticaret,mağaza açmaktan kolay’

HomeTürkiye Ekonomisi

‘E-ticaret,mağaza açmaktan kolay’

Mehmet Akif Çakmak Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Salonu’nda ‘İzmir’de E-ticaret Zirvesi 2019’ etki

ekşi iş ağı – 22 23 sayfa 2 – ekşi sözlük
Ekonomi kan ağlıyor, 20 kişiden 1’i depresyonda
Altın Makas Aralığı Çok Fazla

Mehmet Akif Çakmak
Ege İş Kadınları Derneği (EGİKAD), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Meclis Salonu’nda ‘İzmir’de E-ticaret Zirvesi 2019’ etkinliği düzenledi. Toplantıda kısa bir konuşma yapan EGİKAD Başkanı Nilhan Antitoros, İzmir’in e-ticarette atak yapması gerektiğini vurguladı. Orion Yazılım Kurucusu Utku Bilgin ise […] vazgeçilmez bir parçası olan e-ticareti gündeme getiriyoruz. E-ticaretin dinamiklerini ve İzmir’deki yerini konuşmak için buradayız. Eskiden kataloglardan baktığımız ürünleri artık internet üzerinden alıyoruz. 2019 yılında global olarak 3,5 trilyon ABD Dolarına erişeceği ön görülen pazarda Çin, ABD, Japonya, Birleşik Krallık ve Almanya ilk 5 sırada yer alıyor. Türkiye’de daha çok İstanbul merkezli firmaların çalıştığını görmekteyiz. Ancak yüzyıllardır ticaretin beşiği olan ve […] ivme kazanması gerekmektedir. Bugün ki zirvemiz bu yolda atılan adımdır” diye konuştu.
“Sıfırdan başlıyorlar”
Orion Yazılım Kurucusu Utku Bilgin ise e-ticaret sitesi kurmak isteyenlere tavsiyelerde bulunarak, “E-ticaret sitelerinin yanında birçok iş ortağına ihtiyaç var. E-ticarette markanızı belirlemelisiniz ve akılda kalıcı olmalı. E-ticaret sitenizi kurduğunuzda dijital reklamları ve sosyal medyayı kullanmalısınız. ğncelikle bir analiz yapmanız gerekiyor. Müşteri sitenize ne zaman girmiş, hangi […] bilmiyoruz’ diyor. Sıfırdan başlıyorlar. ‘Nasıl?’ sorusu hep bize soruluyor. Sizi yönlendirebilecek insanlarla çalışmanızı öneriyorum. Bir kişinin ya da bir firmanın yapması mümkün değil. E-ticaret yaparken 10-15 firmayla çalışır konuma geliyorsunuz. İş planınızda size yol gösterecek insanlarla çalışmanız gerekiyor” diye konuştu.
“Davlumbaz bile satılıyor”
“Bazı ürünler internetten satılır mı satılmaz mı diye düşünmeyin” diyen Utku Bilgin, “Davlumbaz, kapı kolu gibi ürünler bile satılıyor. Ürün online satışta karlı mı bunu analiz etmeniz gerekiyor. O iş olmaz, bu sektör olmaz gibi lafları ciddiye almayın. Çok fazla müşterimiz çok değişik iş kollarından ürünler sattı. İnsanlar deniyorlar ve başarıyorlar. Normal bir mağaza açmaktan çok daha kolay” dedi.

E- ticaretle ihracat kapılarının da açılacağının altını çizen Bilgin, “Sadece Türkiye ile sınırlı kalmayın. Ürününüzün niteliğine göre ihracat yapabilirsiniz. E-ticaretle dünyaya açılmanız hiç zor değil. Yabancı ödeme araçlarıyla satış yapmanızı sağlayabiliyoruz. Firmaların tamamı size destek oluyor. Bunları […] insanların elinde tuttuğu bir ekran var. Bildirimlerle müşteriye anında ulaşabilirsiniz” diyerek sözlerini bitirdi.
“Güvenlik önemli”
Pay/TR CEO’su Tarık Tombul da, firma olarak sanal POS cihazları ilgili çalışma yaptıklarını belirterek, “Biz KOBİ’lerin satışlarını tek bir elden satışlarını yapmalarını sağlıyoruz. PAY/TR İzmir ve Ege Bölgesi’nde çok bilinen bir firma. İhracat tarafına yoğunlaşacak şekilde büyümeyi amaçlıyor. Neden İzmir sorusunu soruyorlar. İzmir, batıya açılan anahtar […] bir şehir. PAY/TR’yi İzmir’den tüm dünyaya açacağız. İlk hedefimiz Körfez ülkeleri” dedi. İnternet işlemlerinde güvenliğin büyük önem kaydettiğini kaydeden Tarık Tombul, “Yapay zeka sistemleri var. ğrneğin sürekli alışveriş yaptığınız sitelerin dışında bir yerden alışveriş yapılıyorsa sizi sistemimiz hemen uyarıyor” diye konuştu.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: