25 temmuz 2019 ppk toplantı kararı 17

HomeTürkiye Ekonomisi

25 temmuz 2019 ppk toplantı kararı 17

%2 net indirim.at fava bekle ====================::==================== ülkedeki gerçek piyasa oranlarıyla/şartlarıyla/psikolojisiyle alınmayacak ol

Bitcoin 10 bin doların altına dşştş
Eminönü esnafına 100 bin TL’ye kadar faizsiz destek
Bakan Albayrak: Ekonomik İstikrar Kalkanı 600 milyar liraya ulaştı

%2 net indirim.at fava bekle

====================::====================

ülkedeki gerçek piyasa oranlarıyla/şartlarıyla/psikolojisiyle alınmayacak olan kararlardır.
ben bankaların faiz düşse de kredi verebileceklerini düşünmüyorum. çünkü piyasaya derman olacak şey şuan için faiz değil güven. (özel/kamu bankalarının yurtdışından kredi alırken maruz kaldığı cds puanımız yüksek bir kere. kredi veren yüksek faizle aldığı krediyi yurtiçine nasıl düşük faizle verebilir.)
hane halkının faiz düştü diye eve, arabaya, tüketime rağbet göstereceğini düşünmüyorum. çünkü herkes 2-3 ay sonra herşeyin kötü yönde değişebileceğini aklının bir kenarında hep tutuyor. herkes ihtiyatlı.
aynı şekilde kobi’lerin veya büyük sermayelerin yatırıma kaynak ayıracağını ve işsizliğe derman olacaklarını da düşünmüyorum. onların da derdi kısa vadeli borçlarını döndürmek ve hayatlarını idame ettirmeye çalışmak (maaş, sigorta, vergi, sabit giderler vb) […] aynı yönde aldığı kararlar piyasa yapıcıları da ellerindeki enstrümanları geçersiz kılıyor. faiz de bunlardan biri.
peki bu piyasa aktörleri fikirlerini nasıl değiştirir ve türkiye güven bunalımından çıkabilir?
öncelikle bağımsız merkez bankası, tasarruf yapan mali politikalar, adil bir vergi sistemi, ekonomiye bakan siyasilerin değişimi, kriz içinde olduğumuzu kabul eden ve önlem aldığını söyleyen ekonomi yönetimi.
güven öyle zor kazanılan bir şey ki bu uygulamaların sonuç vermesi de yıllarca sürebilir.
bizi her halükarda zor bir dönem bekliyor. en azından sonuç alıcı adımlarla bu zor yılları […]

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: