10 binden fazla esnaf bayramı hapiste geçiriyor: Esnaf suçlu değil, borçlu

HomeTürkiye Ekonomisi

10 binden fazla esnaf bayramı hapiste geçiriyor: Esnaf suçlu değil, borçlu

KOBİ’lerin borç batağında olması işsizliği de artırıyor. Çek mağdurları #ÇekeHapisCezasıKalksın ve #BorçHapisteğdenmez başlığıyla sosyal medyada kam

Bakan Albayrak’tan’vatandaşa destek’ mesajı
Turkcell’den yerli e-mail platformu: YaaniMail
500 bin lirayla kurdu, 42 milyonluk değere ulaştı – İzmir haber

KOBİ’lerin borç batağında olması işsizliği de artırıyor. Çek mağdurları #ÇekeHapisCezasıKalksın ve #BorçHapisteğdenmez başlığıyla sosyal medyada kampanya düzenliyor. Mağdurların cekehapiscezasi.com adında bir de internet siteleri var.

Karşılıksız çekte ekonomik krizle beraber rekor artış görülüyor. Birçok iş insanı borcunu çeşitli sebeplerle ödeyemez duruma geldi.

Türkiye Bankalar Birliği’nin Risk Merkezi verilerine göre karşılıksız çek sayısı;

2018 Nisan ayında, 40 bin 507 iken 2019 Nisan ayında, 73 bin 730’a yükseldi. Böylece son 1 yıl içinde karşılıksız çek sayısı […] Konkordato ilan eden şirketler borçlarını erteleyebildiler, ancak bu sefer de bu şirketlerin alacaklıları zor duruma düştü. Alacağını tahsil edemeyen alt tedarikçilerin çekleri karşılıksız çıktığı için hapis cezasına çarptırılıyor. Dahası birçok iş insanı devletten hak edişlerini tahsil edemiyor. Hal böyle olunca alacak borç zincirinde alt dişliler mağdur oluyor. 180 bin kişinin ceza davası devam ederken, 10 binin üzerinde esnaf ise bu bayramı hapiste geçirecek. Bu mağduriyeti karşılıksız çeke hapis cezası kaldırılsın mücadelesi veren iş insanı İbrahim Cem ğzgeçen ile konuştuk.

ğzgeçen, yıllardır piyasanın içinde olan itibarlı KOBİ’lerin ekonomik darboğaz yüzünden hapis cezalarıyla karşı karşıya kaldığını ifade etti. ğzgeçen karşılıksız çekteki mağduriyeti şöyle anlattı.

ONLAR KONKORDATO İLAN ETTİ BİZ İSE İFLAS ETTİK

“Bir konkordato ilan eden firma hem icradan hem cezalardan sorumluluğunu tamamen üzerinden atmış oluyor. Diyelim ki bir X firmasını göz önüne alalım, bu firmanın bizim içimizde 87 mağduru var. Bunlar bu firmaya alt tedarikçi tekstilciler. Firmaya ürün üretiyorlar, fakat firma konkordato ilan edince hem çeklerini hem de diğer borçlarını ödemiyor. Alacaklı olarak da siz gidip icraya başvuramıyorsunuz. Çünkü firma konkordato ilan etmiş, bu firmaların ekonomik olarak dokunulmazlığı bulunuyor. Yani bir nevi zırh kazanmış oluyor. Hatta elinizdeki çekin dahi bankada işlemini yaptıramıyorsunuz. Hal böyle olunca bu firmaya tedarikçi olan zincirdeki diğer firmalar onlarda zincirdeki diğer firmalarda hammadde vs. aldıkları için onlar da borçlarını ödemekte zorlanıyorlar. Yani zincirde baştan büyük dişli kırıldığı için küçük dişlilerin dönme imkanı asla ve asla kalmıyor. Dolayısıyla piyasa darboğaza giriyor, konkordato alan firma hiçbir cezai yaptırıma maruz kalmıyor. Ama altındaki tedarikçi firmaların tamamı ödenmeyen çekler yüzünden 5 yıl hapis cezasına çarptırılıyor.”

DEVLETTEN DE ALACAĞIMIZI ALAMIYORUZ

“Üretici sadece konkordatolar yüzünden mağduriyet yaşamıyor. Aynı zamanda kamuda para olmadığı için devletten alacaklarını da tedarik edemiyorlar. Devlet de KOBİ’lere hakedişlerini ödemiyor ya da çok geç ödüyor. Belediyelerde durum daha vahim, özellikle 2016 darbe girişimi sonrasında o dönemde ihale almış hiçbir firmaya ödeme yapmıyorlar. Neden? Çünkü mesela o dönem FETğ’cü […] müteahhitle içimizde oldukça fazla.”

ğYLE BİR ADALETSİZ DURUM VAR Kİ ORTADA…

“Devletten parasını alamadığı için devlet hapis cezasına çarptırıyor. ğyle bir adaletsiz durum var ki ortada, siz işverensiniz bana bir iş veriyorsunuz, ben işimi doğru yapıyorum ama siz bana para vermiyorsunuz, bir de para vermediğiniz gibi bir de beni dövüyorsunuz. Ben paramı devletten ya da devlet güvencesine girmiş şirketten alamazsam borçlarımı nasıl ödeyeceğim?

Çok net söyleyim, bir firmanın batması için alacağının 90 gün gecikmesi yeterli. Çünkü 91. Gün artık bankalar nezdinde de kanuna göre yapabilecek bir şey kalmıyor. Adam borcunu tahsil edemezken bir tane çeki yazıldığı takdirde artık bir daha toparlanma şansı yok. Bir çeki yazıldığı anda kredi puanı 1700-1800’lerden […]

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: