1.2 milyarlık KGF paketinden yaklaşık 10 bin firma yararlanacak

HomeTürkiye Ekonomisi

1.2 milyarlık KGF paketinden yaklaşık 10 bin firma yararlanacak

Güncelleme: 30 Mayıs 2019 Perşembe, 09:46 Son dönemde yaşanan ekonomik koşulların finansman maliyetlerini artırması, firmaların kamu destekli finansma

Hizmet Eksikliği Haksız Kazanç Sorunu
Halkbank’tan 1,7 milyar TL net kar Halkbank, 2019 yılında 1 milyar 720 milyon TL net kar elde etti.
KOCATEPE STAJ YÜKSEKğĞRETİM HAREKETLİLİK KONSORSİYUMU PROTOKOLÜ İMZA TğRENİ

Güncelleme: 30 Mayıs 2019 Perşembe, 09:46
Son dönemde yaşanan ekonomik koşulların finansman maliyetlerini artırması, firmaların kamu destekli finansman paketlerine olan ilgisini de zirveye taşıdı. ğyle ki, özellikle orta ve küçük ölçekli işletmeler, piyasa koşullarına göre daha düşük faizli ve uygun koşullu finansman imkanını bulunca adeta bankalara hücum etti. Bunun son örneği de Kredi Garanti Fonu’nun son destek kredisi paketin de yaşandı. Geçen ay açıklanan ve Avrupa Yatırım Fonunun KGF’ye sağladığı hibe fonla hayata geçirilen “KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği (COSME) Programı’na 2 milyar TL’nin üzerinde başvuru gelince limitin sonuna gelinmişti. Bunun üzerine Kredi Garanti Fonu dün, özkaynaklarından oluşturulan yeni bir paketin uygulamaya konulduğunu açıkladı. Bloomberg HT’nin edindiği bilgilere göre söz konusu paketin büyüklüğü ise 1 milyar 250 milyon TL.
YAKLAŞIK 10 BİN FİRMA YARARLANACAK Söz konusu destek paketiyle KOBİ’lere 500 bin liraya kadar kredi imkanı sağlanacak. Ortalama kredi kullanımının 100 bin TL civarında olmasını bekleyen bankacılar, bu paketten 10 bin firmanın yararlanmasını beklediklerini söyledi. 1 milyar TL kefalet limiti olan pakette kredi hacmi ise 1.25 milyar TL olduğu ve KGF’nin yüzde 80’ine kefil olacağı belirtildi. Söz konusu paket 31 Aralık 2019 tarihine kadar geçerli olacak. Yeni pakette de tazmin oranı ise bir önceki pakette olduğu gibi yüzde 10.
FAİZ ORANI BANKALARIN İNİSİYATİFİNDE
Portföy Garanti Sistemi ile kullandırılacak kredilerin vadesi 12 aya kadar geri ödemesiz olacak. Süre asgari 36 ay, azami 60 aya kadar uzatılabilecek. Kredinin faiz oranının ise bankaların inisiyatifinde olduğu öğrenildi. KGF Destek Kredisi’nden yararlanmak isteyenler Akbank, Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Alternatif Bank, Halk Bankası, QNB Finansbank, VakıfBank, Denizbank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Yapı ve Kredi Bankası, Ziraat Katılım Bankasına başvurabilecek.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: