“Hedefimiz ABD ile ticarette 100 milyar doları yakalamaktır”

HomeTürkiye Ekonomisi

“Hedefimiz ABD ile ticarette 100 milyar doları yakalamaktır”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin New York kentinde Türk-Amerikan İş Konseyi üyelerine hitap etti.

BTSO’dan Meslek Liseleri İçin ğnemli Hamle
İkinci Dalga
Esnafa Müjde! Nefes Kredisi’nde İkinci Etap Devreye Giriyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin New York kentinde Türk-Amerikan İş Konseyi üyelerine hitap etti. Amerikalı yatırımcılara Türkiye’nin hala güvenli bir liman olduğunun vurgusunu yapan Erdoğan, ekonomik büyümeden kesinlikle taviz verilmeyeceğini söyledi.

Avrupa Birliği’ne tam üyelik konusuna da değinen Erdoğan, “Avrupa Birliği’ne tam üyelik sürecimizi 60 yıldır önümüze çıkarılan engellere rağmen hala sürdürüyoruz” dedi.

‘HEDEFİMİZ ABD İLE TİCARETTE 100 MİLYAR DOLARI YAKALAMAKTIR’
“Amerika ile ikili ticaret hacmimiz son 10 yılda bir buçuk katına çıktı.

Hedefimiz 100 milyar doları yakalamaktır. Bunun için karşılıklı olarak gayretlerimizi artırmamız gerekiyor. Amerika ile ilişkilerimizi siyasi alanda ilerletirken

ABD ile NATO çerçevesindeki ortaklığımızı güçlendirerek sürdürmeyi arzu ediyoruz. ABD ile ilişkilerimizi siyasi düzlemde ilerletirken ekonomik anlamda da güçlendirmeliyiz. ABD ile ticaret hedefimiz 100 milyar doları yakalamak.

ABD geçen yıl en fazla ihracat yaptığımız 2’nci, en fazla ithalat yaptığımız 5’inci ülke oldu. 2022 sonunda ikili ticaret hacmimiz 32 milyar doları geçti.”

OVP İLE TEMEL ODAĞIMIZ SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME İKLİMİNİN TESİSİDİR’
“İkinci çeyrekte yüzde 3,2 büyüme kaydettik. Böylelikle OECD ülkeleri arasında ikinci, BM ülkeleri arasında ise üçüncü olmayı başardık. Turizmde önceki seneye göre çok daha yoğun bir sezon geçiriyoruz. İstihdamda da hamdolsun herhangi bir düşüş söz konusu değil.

Geçtiğimiz hafta önümüzdeki 3 yılın yol haritası mahiyetinde olan Orta Vadeli Programı (OVP) kamuoyumuzla paylaştık. OVP ile temel odağımız yatırımı, istihdamı, üretimi ve ihracatı önceleyen politikalarımız sayesinde sürdürülebilir bir büyüme ikliminin tesisidir.

‘EKONOMİK BÜYÜMEDEN KESİNLİKLE TAVİZ VERMEYECEĞİZ’
Ekonomik büyümeden kesinlikle taviz vermeyeceğiz. Ekonomik büyümeden taviz vermeden maliye ve gelir politikalarının araçlarını uygulayarak, enflasyonu artıran unsurları ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Üretimi ve ihracatı hedefleyen programımız sayesinde sürdürülebilirlik sağlayacak. Ortalama yüzde 4,5 oranında büyüme hedefliyoruz. Şu anda dünyanın en büyük 11’inci büyük, nominal olarak da 17’inci büyük ülkesiyiz.”

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: