TOSYğV Bursa’dan kadın girişimcilere sertifika

HomeTürkiye Ekonomisi

TOSYğV Bursa’dan kadın girişimcilere sertifika

[...] TOSYğV Bursa Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gül Çiçek Zengin Bintaş yaptı. Zengin konuşmasında öncelikle TOSYğV hakkında kısaca bilgi verdi. 1990 y

7- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak erteleyeceğiz.
ATM Para Yatırıldı Diye Dekont Verdi Para Yatmadı
Bakan Mustafa Varank’tan koronavirüs için aşı müjdesi

[…] TOSYğV Bursa Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gül Çiçek Zengin Bintaş yaptı. Zengin konuşmasında öncelikle TOSYğV hakkında kısaca bilgi verdi.

1990 yılında kurulan TOSYğV Bursa Derneği, tüzüğünde belirtildiği üzere girişimciliğin özendirilmesi, KOBİ’lerin sorunlarını dile getirerek çözümler üretir, dolayısıyla sürdürülebilir bir ekonomik yapının Bursamıza ve ülkemize değer katması yönünde faaliyetler gerçekleştirir. Zengin, aynı zamanda kadın girişimcilerin yeterince temsil edilmediğinin altını çizerek çözümü üretecek kişilerin yine biz kadınlar olduğunu söyledi.

Ayrıca TOSYğV Bursa İş Kadınları olarak yine kadın girişimci veya girişimci adaylarının sürdürülebilir ekonomik büyüme ve kalkınma için belli uzmanlık alanlarını kapsayan ücretsiz mentorlük hizmeti vermek amacıyla 24 kadının dahil olduğu İŞ’TE EL ELE projesini anlattı. “Bu proje ile tecrübeli girişimcilerin yaşadığı sıkıntı ve kargaşayı yeni girişimciler yaşamayacak” dedi ve tüm girişimcileri tebrik etti.

İlk konuşmacı olan BTSO Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sevgi Saygın, konuşmasına girişimcilerimizin ekonomiye olan etkilerinden bahsederek başladı. Ülkemizin kalkınmasında temel unsur olan girişimcilerimiz sayesinde Türkiye bugün dünyanın en büyük ekonomileri arasındadır. Saygın ayrıca günümüzde gençlerin daha büyük sorumluluk taşıdıklarını da söyledi. “2023 hedeflerine ulaşmak için var gücümüzle çalışmalı üretmeli ve çağın yeniliklerini yakından takip edilmeli” dedi. Girişimcilerin yenilikçi iş fikirleri üretmesi, teknoloji ve inovasyondan beslenmesi büyük önem taşımaktadır diyen Saygın, bu noktada “ülkemiz girişimcilik ekosistemini destekleyen ülkelerin başında geldiği için girişimcilerimiz çok şanslı” dedi. “BTSO ‘nun da son yıllarda en çok önem verdiği konuların başında girişimcilik yer alıyor. Bursa Kadın Girişimciler Kurulu olarak TOSYğV gibi sivil toplum kurumlarıyla kent ve ülke ekonomisine katma değerler sağlayacak projeleri hayata geçirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı da olan Bursa Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Mihrimah Kocabıyık, kadınların çok çalışmasına rağmen, dünyanın neresinde olursa olsun ayrımcılığa ve şiddete maruz kaldığını, tüm karar mekanizmalarında erkeğe göre ikincil konumda kalmaya devam ettiğini söylerken, “Bu durumu değiştirmek için yine kadınlar güçlü yarınları yetiştirebilecek. Kadınların ekonomik ve sosyal konumlarını güçlendirmek, bölgesel ekonomik kalkınmada etkin rol almalarını sağlamak ve fırsat yaratmak bizim ana gayelerimiz arasında yer almalıdır” dedi. Kocabıyık, kendisinin de çevre mühendisi olduğunu kısa bir süre kamu sektöründe çalıştıktan sonra KOSGEB destekleriyle bugün sahibi olduğu çevre danışmanlık firmasını 6 yıl önce kurduğunu anlatırken, Büyükşehir Belediyesi’nin kadınlara yönelik yapmış olduğu faaliyetlerden bahsetti.

KOSGEB Bursa Müdürü Erkan Güngör ve KOBİ Uzmanı Murat Topan katılımcılara KOSGEB destekleri hakkında, özellikle yeni girişimci desteği konusunda detaylı bilgi verdi.

Etkinlikte ayrıca Cesur Yürekli Kadınlar (CEYKAD) Derneği Başkanı Nilgün ğzkan ‘da kendi girişimcilik hikayesini paylaştı.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: