Temassız ödemelerde işlem limiti yükseliyor

HomeDünya Ekonomisi

Temassız ödemelerde işlem limiti yükseliyor

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) açıklamasına göre, ödemelerin çok daha hızlı ve kolay yapılmasına  olanak sağlayan te

Trump’tan Xi’ye “Hong Kong” çağrısı
ABD kripto para borsalarına savaş açtı! Coinbase de dava edildi
Elektrikte yılın ilk yarısına `yerli ve yenilenebilir` damgası
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) açıklamasına göre, ödemelerin çok daha hızlı ve kolay yapılmasına  olanak sağlayan temassız ödemelere gösterilen ilgi ve güven giderek artıyor.
 
1 Ağustos 2019 itibarıyla alışverişlerde kartlar ve mobil cihazlarla  yapılan temassız ödemeler limiti 90 liradan 120 liraya yükseltilecek. Temassız  ödemeler 120 liraya kadar şifresiz, bu tutar üzerinde ise şifreli olarak  yapılabilecek.
 
"ULAŞIM İLE AKARYAKIT SEKTÖRLERİNDE TEMASSIZ İŞLEM ADEDİ ARTTI" 
 
Açıklamada görüşlerine yer verilen BKM Genel Müdür Yardımcısı Celal  Cündoğlu, son bir yılda en çok temassız işlem yapılan sektörleri paylaştı. 
 
Cündoğlu, "En çok temassız işlem yapılan sektörler sırasıyla market,  yemek, gıda, ulaşım ve akaryakıt. Geçen yıl özellikle ulaşım ve akaryakıt  sektörlerinde temassız işlem adetlerinin arttığını ve böylelikle bu iki sektörün  en çok temassız işlem yapılan ilk 5 sektör arasında yerlerini aldığını  gözlemliyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Özellikle 120 lira altı şifresiz yapılabilen temassız ödemeler ile  kart kullanıcılarının ve iş yerlerinin ödeme süreçlerinin çok daha hızlı ve kolay  hale geleceğini aktaran Cündoğlu, "Limitin yükseltilmesi, kullanıcıların hayatını  daha da kolaylaştıracak ve market alışverişi gibi küçük ölçekli harcamalarda  kullanılan temassız ödeme özelliğinin diğer sektörlere de yayılması sağlanacak."  değerlendirmesinde bulundu.
 
"GÜNLÜK TEMASSIZ İŞLEM ADEDİ 1 MİLYONU GEÇTİ"
 
Celal Cündoğlu, Mart 2019 sonu itibarıyla günlük 1 milyon seviyesinde  olan temassız işlemin yüzde 30 artışla haziran sonunda 1,3 milyon adede, aylık  temassız işlem cirosunun da yüzde 26 artışla 1,3 milyar liraya ulaştığını  bildirdi. 
 
3 ay gibi kısa bir sürede gözlemlenen bu artışların, kart  kullanıcılarının ve iş yerlerinin temassız ödemelere olan güveninin her geçen gün  arttığının önemli bir göstergesi olduğunu vurgulayan Cündoğlu, "Ayrıca, nakit ile  yapılan ödemeler ortalama 16 saniye, temassız kartlarla yapılan ödemeler ise 9  saniye sürüyor. Dolayısıyla temassız ödemeler hız açısından sunduğu avantaj  nedeniyle de kart kullanıcıları ve iş yerleri tarafından tercih ediliyor."  ifadelerini kullandı. 
 
HER 10 KREDİ KARTI İŞLEMİNDEN BİRİ TEMASSIZ 
 
BKM verilerine göre, cüzdanlardaki her 2 kredi kartından biri temassız  özelliği taşıyor. Bu verinin alışverişlere de yansıdığı gözlemleniyor. Buna göre,  yüz yüze yapılan her 10 kredi kartı işleminden yaklaşık biri temassız olarak  gerçekleştiriliyor. İş yerlerinin de temassız ödemelere olan ilgisi artıyor.  Haziran 2019 verilerine göre, her 5 iş yerinin 3’ünde temassız ödeme kabul  edilebiliyor. 
 
MOBİL CİHAZLARLA TEMASSIZ YAPILAN ALIŞVERİŞ TUTARI 52 MİLYON TL’Yİ GEÇTİ
 
Sadece kartlarla değil, mobil cihazlarla yapılan temassız işlem  adedinde de artış gözlemleniyor. BKM verileri, 2019'un ilk 6 ayında 1,2 milyon  adet mobil temassız işlem yapıldığını, bu rakamın geçen yılın aynı dönemine göre  2 kat arttığını gösteriyor. Bu yılın başından bu yana mobil cihazlarla temassız  olarak yapılan alışveriş tutarının ise 52 milyon TL’yi geçtiği görülüyor. 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: