TEKEL KIRACAK BİRLİKTELİK

HomeTürkiye Ekonomisi

TEKEL KIRACAK BİRLİKTELİK

[...] BOZACAK” Dört yıl önce 27 firma ile kurulan, bugün ise 391 üye ile Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul, 3’üncü Olağ

Türkiye’de satılan 3 araçtan biri o model oldu
TOBB Nefes Kredisi’ni yeniden devreye alıyor
Niğde’de 2 bin 600 esnaf, 25 bin TL esnaf paketinden yararlandı – Haberler

[…] BOZACAK”
Dört yıl önce 27 firma ile kurulan, bugün ise 391 üye ile Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul, 3’üncü Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Sanayi ve Teknoloji Bakan yardımcıları Hasan Büyükdede ve Mehmet Fatih Kacır’ın katılımıyla gerçekleştirilen Genel Kurul, aynı zamanda savunma, havacılık ve uzay sanayi zirvesine dönüştü. Haluk Bayraktar’ın yeniden başkan seçildiği genel kurul sonucunda yeni yönetim kurulu, savunma ve havacılık sektöründeki ana yüklenicilerden KOBİ’lere, yazılım firmalarından araştırma merkezlerine kadar geniş bir yelpazede buluşma fırsatı yakaladı. ğnemli mesajların verildiği buluşma “saha”sında

Milli Teknoloji Hamlesi vurgusu yapılarak, tekelleşmeye de itiraz edildi. Açılış konuşmalarının ardından SAHA İstanbul […] SAHA KUCAĞI
SAHA İstanbul’un savunma sanayine üretim yapabilecek potansiyele sahip farklı büyüklüklerdeki firmaları aynı amaç etrafında toplama vizyonu yönetim kuruluna da yansıdı. SAHA İstanbul, Yönetim Kurulu’nda da ana yükleniciler ile KOBİ’leri buluşturdu.

ASELSAN’dan Prof. Dr. Haluk Görgün, Altınay Robotik’ten Hakan Altınay, STM’den Murat İkinci, Akım Metal’den Ali Fazıl Böyet, SUNUM’dan Prof. Dr. Fazilet Vardar, TRTEST’tan Bilal Aktaş, OBSS’dan Zafer Şen ve Gökser Havacılık’tan Hilal Ünal Türkan SAHA İstanbul’unun yeni yönetim kurulu üyeliğine seçildi. 2 kadın üyenin seçildiği yeni yönetim kurulunda, ana yüklenicilerden, KOBİ’lere kadar farklı büyüklüklerde ve sektörlerden temsilciler yer aldı.
ğLÇEÄžİ BÜYÜK KÜME
Genel Kurul açılış konuşmasını yapan SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar “SAHA İstanbul, savunma ve havacılıkta bağımsız Türkiye’ye inanan, 27 kurucu üye ile 2015 yılında İTO, Sanayi İhtisas Komitesi’nde kuruldu. Bugün ise 391 üyesi var. SAHA İstanbul’da yüzde 13 büyük ölçekli 50, yüzde 87 oranında ise 341 KOBİ ölçeğinde firma yer alıyor. Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın 2. büyük sanayi kümelenmesi” dedi.

Başlangıçta, Türkiye ekonomisinin 100 bine yakın sanayi kuruluşunun, 54 üniversitenin, 14 teknoparkın, 52 tersanenin yer aldığı, sanayi üretiminin yüzde 54’nü gerçekleştiren Kuzey Marmara’daki firmaların SAHA İstanbul çatısı altında buluşturulmasının düşünüldüğünü belirten Bayraktar “Artık SAHA İstanbul, yakaladığı ivme ve büyüme ile artık her bölgeden firmaların katıldığı Türkiye kümelenmesi haline gelmiştir. Cazibe merkezi olmuştur” şeklinde konuştu.
“GğĞSÜMÜZ KABARDI”
SAHA İstanbul’un […] idame edilebilir olması için yerlileşmesini, adil rekabet şartları içerisinde en düşük maliyet etkin çözümler ile karşılanmasını sağlamak için çalışmak.”
SATH-I MÜDAFAA
Ankara’nın savunma sanayinin merkezi olması İstanbul ve çevresinin bunun dışında bırakılması anlamına gelmediğini ifade eden Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Savunma sanayinin merkezi Ankara desek bile yurt sathına yayılmayan savunma sanayinin bir anlamı olmayacaktır. Bu Türkiye’nin bütün […] değildir” dedi. SAHA İstanbul’un savunma sanayinde gerçekleştirdiği yapının diğer sektörlerde örnek model oluşturduğuna dikkat çeken Demir, “ Ciromuz bir önceki yıla oranla yüzde 31 oranla artarak 8 milyar 161 milyon doları bulmuş. İhracatımız ise yüzde 20’lik bir artışla 2 milyar 188 milyon dolara ulaşmış. 2018 yılında savunma alanında 1 milyar 448 milyon dolar AR-GE için harcanmış ve savunma sanayimizin gelişmesinde önemli bir katkı oluşturmuştur” şeklinde konuştu.
“PARMAK SALLARLAR”
Milli teknoloji hamlesinin çok ciddiye alınıp sürekli peşinden koşulması gereken konular olduğunu belirten Demir şöyle […] 4 sene önce Patriot almaya karar verseydik, Amerika politikasıyla çelişen bir politikamız olsaydı rahip krizinde olduğu gibi, bu sefer de Patriotların verilmemesi tehdidiyle karşı karşıya kalacaktık. Yani meselenin özeti şu; dışarıya bağlı olduğunuz herhangi bir konuda tehdide, parmak sallamaya maruz kalabilirsiniz.”

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: