Powel’in faiz indirimi Fed’de dengeleri değiştirebilir!

HomeDünya Ekonomisi

Powel’in faiz indirimi Fed’de dengeleri değiştirebilir!

Jerome Powell Fed başkanları arasında 68 yılın en az muhalife sahip olan lideri konumunda bulunuyor. Ancak bu birlik, Powell 10 yıldan uzun sü

Faiz indirimi sonrası dövizde düşüş
Bakan Pekcan’dan iş dünyasına faiz indirimi müjdesi
Son dakika: Merkez Bankası’ndan faiz indirimi!
Jerome Powell Fed başkanları arasında 68 yılın en az muhalife sahip olan lideri konumunda bulunuyor. Ancak bu birlik, Powell 10 yıldan uzun sürenin ilk faiz indirimine giderken -ABD Başkanı Donald Trump'ın sert eleştirilerinin de etkisiyle- son bulabilir.
 
Ekonomistlere göre Powell'ın 30 – 31 Temmuz toplantısında faiz indirimi istemesi durumunda en azından iki Fed yetkilisi ayrışabilir veya çoğunluk karşısında oy kullanabilir. Uzmanlar Kansas Fed Başkanı Esther George ve Boston Fed Başkanı Eric Rosengren'i işaret ediyor. Randal Quarles'ın ise George ile Rosengren'e katılmaya meyilli olduğu ancak muhtemelen katılmayacağı belirtiliyor.
 
Diğer iki bölgesel Fed başkanları, Atlanta'dan Raphael Bostic ve Richmond'dan Thomas Barkin geçen haafta faiz indirimi konusunda kuşkucu olduklarını, çünkü işsizliğin düşük ve ekonomik güçlü göründüğünü söylemişlerdi. Bu durum, 17 politika yapıcı arasında giderek derinleşen bölünmeleri yansıtıyor. İkisinin de bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) oy hakkının bulunmamasına rağmen düşüncelerini toplantıda dile getirebilecekler.
 
Bank of America Merrill Lynch (BofA) ABD ekonomisi birim yöneticisi Michelle Meyer, “Muhalifler Fed'in inanılırlığını ve mesajını olumsuz etkiliyor. Ayrışmalar kalıcı olursa piyasalar Fed'in uygun politikayı uygulama kabiliyetinden şüphe edecektir.” dedi.
 
Aşağıdaki grafiklerde FOMC'nin politika toplantılarından çıkan kararların karşısında kulanılan oy sayıları "against" kısmında görülebilir.
 
 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: