Piyasalar sanayi üretimi verisine odaklandı

HomeDünya Ekonomisi

Piyasalar sanayi üretimi verisine odaklandı

  ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın son iki günde yaptığı konuşmalar Fed'e ilişkin faiz indirimi beklentileri

SPK 20 internet sitesini kapatıyor
SON DAKİKA: Turkcell’in En Büyük Hissedarı Türkiye Varlık Fonu Olabilir!
İkinci el online oto pazarı yüzde 10 büyüdü
 
ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın son iki günde yaptığı konuşmalar Fed'e ilişkin faiz indirimi beklentilerini artırırken, geçen  hafta açıklanan tarım dışı istihdamın ardından dün yayımlanan enflasyon verisi de  beklentileri aşarak ekonomik aktiviteye ilişkin karışık sinyallerin devam  etmesine neden oldu. ABD'de dün açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) haziranda beklentilerin aksine yüzde 0,1 yükselirken, çekirdek TÜFE ise yüzde 0,3 ile Ocak  2018'den bu yana en yüksek artışa işaret etti.
 
Fed Başkanı Powell, dün yaptığı konuşmada nötr faiz oranı ve  işsizliğin doğal seviyesinin tahminlerinden daha düşük seviyelerde olduğunun  anlaşıldığını ve "çok iyi bir noktada" olan ekonomiyi bu şekilde tutmak  istediklerini belirtti.
 
Analistler, açıklanan verilerin beklentileri aşmasına karşın Powell'ın  faiz indirim sinyaline devam ettiğini kaydederek, Fed'in ay sonunda  gerçekleştirilecek toplantıda 25 baz puan indirim yapmasının beklendiğini  bildirdi.
 
Bu gelişmeler ve başta ABD-İran gerilimi olmak üzere jeopolitik  riskler nedeniyle pay piyasalarında karışık bir seyir izleniyor.
 
Dün ABD'de Dow Jones endeksi yüzde 0,85 değer kazanarak 27.088 puanla  tüm zamanların en yüksek kapanışını yaparken, S&P 500 endeksi de rekorunu 3.000  puana taşıdı. Nasdaq endeksi ise günü yüzde 0,08 değer kaybıyla tamamladı.
 
Avrupa tarafında, ekonomik aktiviteye ilişkin endişelerin devam ettiği  süreçte bugün açıklanacak sanayi üretimi verileri takip edilecek. Dün Almanya'da  DAX endeksi yüzde 0,33, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,28 ve Fransa'da CAC  40 endeksi yüzde 0,28 değer kaybetti.
 
Bugün Japonya'da açıklanan sanayi üretimi endeksinin mayısta yüzde 2,1 gerilemesine karşın Nikkei 225 endeksi kapanışa yakın yaklaşık yüzde 0,2, Çin'de  Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,5 değer kazandı.
 
Yurt içinde, dün artan küresel risk iştahı ve düşüş eğilimindeki döviz  kurlarının etkisiyle alıcılı seyreden Borsa İstanbul'da, yüzde 0,83  yükseliş  kaydeden BIST 100 endeksi, günü 99.406 puandan tamamladı. Dün 5,6525'e kadar  gerilemesi sonrası 5,6736'dan kapanan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın  açılışında 5,6790 seviyesinde işlem görüyor.
 
Bugün yurt içinde ve Euro Bölgesi'nde sanayi üretimi ile ABD'de  Üretici Fiyat Endeksi verilerinin takip edileceğini kaydederek, teknik açıdan  BIST 100 endeksinde 100.000 ve 100.500 seviyelerinin direnç, 98.500 ve 97.300'ün  destek konumunda olduğunu söyledi.
 
AA Finans'ın gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistler, sanayi  üretim endeksinin mayısta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2 azalmasını  bekliyor. Ekonomistler, mayısta takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim  endeksinin yıllık bazda yüzde 2,7 azalacağını, mevsim ve takvim etkisinden  arındırılmış sanayi üretim endeksinin ise aylık bazda değişmeyeceğini tahmin  ediyor.
 
Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:
 
10.00 Türkiye, mayıs ayı sanayi üretimi
 
12.00 Euro Bölgesi mayıs ayı sanayi üretimi
 
15.30 ABD, haziran ayı ÜFE

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: