Merkez Bankası yıl sonuna kadar 600 baz puan indirim yapabilir

HomeDünya Ekonomisi

Merkez Bankası yıl sonuna kadar 600 baz puan indirim yapabilir

Bloomberg HT'deki Akıllı Para programında Cumhur Örnek'e konuk olan Fitch Ratings Kredi Notları İdari Direktörü Ed Parker T&

Fed Kredi Görüşmelerini Uzattı
Merkez Bankası Toplantısı Yaklaşıyor! Piyasalar Karara Odaklandı!
Son dakika: Merkez Bankası politika faizini yüzde 12’ye indirdi
Bloomberg HT'deki Akıllı Para programında Cumhur Örnek'e konuk olan Fitch Ratings Kredi Notları İdari Direktörü Ed Parker Türkiye ekonomisine yönelik beklentilerini anlattı.
 
Türkiye'nin karşı karşıya olduğu bazı belirsizlikler ve aşağı yönlü riskler olduğunu kaydeden Parker bu belirsizliklerin Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın görevden alınmasıyla daha da arttığını söyledi. Çetinkaya "bütçe açığı kötüleşti, Döviz ve para politikası belirsizliklerinin yanı sıra jeopolitik riskler de var." şeklinde yorum yaptı.
 
POLİTİKA FAİZ YIL SONUNDA %18'E İNER
 
Parker Türkiye'de enflasyonun düştüğünü, reel faizlerin yüksek olduğunu, cari açığın azaldığını ve yeni Merkez Bankası Başkanı göreve gelmeden önce de ekonominin gittiği patika nedeniyle piyasanın zaten faiz indirimi beklediğini vurguladı.
 
Politika faizinin yıl sonunda % 24'ten %18'e inmesini beklediklerini belirten Parker indirimlerin ne hızda yapılacağının önemli olacağını ifade etti. Uzman "Faiz indiriminin ekonomi gidişatıyla uyumlu olması gerekiyor. Yarınki toplantıda indirimler başlayacaktır. Eğer faizler çok hızlı şekilde indirilirse ekonomide oynaklığın uzadığını görebiliriz ve bu dengelenme açısından da kötü olur" dedi.
 
Fitch bu ay TCMB Başkanı Murat Çetinkaya'nın görevden alınmasını gerekçe göstererek Türkiye'nin kredi notunu BB'den BB-'ye indirmişti. Kurum geçen Cuma günü de 14 Türk bankasının notunu düşürmüştü.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: