Küresel gıda fiyatları nisanda yükseldi

HomeDünya Ekonomisi

Küresel gıda fiyatları nisanda yükseldi

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nden (FAO) yapılan açıklamaya  göre uluslararası pazarlarda tahıl, s&u

Çalışmadan Emekli Olunabilir mi? Çalışmadan Emekli Olmanın Yolları
E-ticaret hacmi 72,6 milyar euroyu geçti
Kuzey Marmara Otoyolu’nun bazı kesimleri trafiğe açılıyor
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nden (FAO) yapılan açıklamaya  göre uluslararası pazarlarda tahıl, süt ürünleri, et, bitkisel yağ ve şekerden  oluşan 5 ana gıda maddesinin fiyatlarının ve ticaretinin takibiyle ölçülen Gıda  Fiyat Endeksi, nisanda bir önceki aya göre yüzde 1,5 arttı ve ortalama 170 puan  seviyesinde seyretti.
 
Küresel gıda fiyatlarının yükselmesinde, et ve süt ürünleri  fiyatlarında izlenen belirgin artış etkili oldu. Süt ürünleri, et, şeker ve  bitkisel yağ fiyatlarında dünya çapında yükseliş yaşanırken, temel tahılların  fiyatlarında düşüş görüldü.
 
Tahıl Fiyat Endeksi, üretim beklentilerinin pozitif olduğu buğday ve  mısırın başı çekmesi ve pirinç kotalarının genel olarak istikrarlı kaldığı  ortamda mart ayına göre yüzde 2,8 düştü.
 
Süt Ürünleri Fiyat Endeksi nisanda bir önceki aya göre yüzde 5,2  arttı. Bu değişimde, Okyanusya'daki kurak havaya bağlı arz endişeleriyle birlikte  güçlü küresel ithalat talebinin etkili olduğu tahmin edildi.
 
Et Fiyat Endeksi nisanda marta göre yüzde 3 artarken, aynı dönemde  Bitkisel Yağ Endeksi yüzde 0,9, Şeker Fiyat Endeksi de yüzde 0,8 yükseldi.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: