Kümelenmede model SAHA İstanbul

HomeTürkiye Ekonomisi

Kümelenmede model SAHA İstanbul

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) girişimleri ile 2015 yılında 27 firma ile kurulan, bugün ise 391 üye ile Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi

Muş: İnternetten silah satışı yapanlara cezalar artacak
Online mağazalara virüs arası
Vatandaş Borçtan Perişan!

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) girişimleri ile 2015 yılında 27 firma ile kurulan, bugün ise 391 üye ile Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi olan SAHA İstanbul, 3. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Genel Kurul, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcıları Hasan Büyükdede ve Mehmet Fatih Kacır, İTO Başkanı Şekib Avdagiç, İSO Başkanı Erdal Bahçıvan’ın katılımlarıyla aynı zamanda savunma, havacılık ve […] BÜYÜME
Türkiye’nin 206 üniversite, 1.400’ün üzerinde Ar-Ge ve tasarım merkezi, 83 teknopark, 153 bin Ar-Ge personeli, 112 bin araştırmacı ile güçlü bir altyapıya sahip olduğunu belirten Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, şöyle konuştu: “2023 hedeflerimiz doğrultusunda, savunma sanayinde satış gelirlerimiz 2018 yılında, bir önceki yıla göre, iç pazarda yüzde 20, dış pazarda ise yüzde 31 oranında güçlü bir artış gösterdi. 2013-2018 yılları arasındaki 5 yıllık periyodda, yıllık büyüme hızımız yüzde 9.4. Dünya savunma harcamaları ile karşılaştırıldığında, bu bile başlı başına bir […] kompozit malzeme üretimi projeleri bu işbirliğinin ilk meyvelerindendir” dedi. Bakanlığın ‘uçtan uca yerlileştirme programı’nın yakın zamanda açıklanacağını belirten Varank, bu programla ülkemizdeki cari açık sorununa kalıcı bir çözüm getirip, Türkiye’nin dışa bağımlı olduğu birçok kritik üründe yerli üretime geçmesinin planlandığını söyledi.
KOBİ’LERİN GÜCÜ
Haluk Bayraktar’ın yeniden başkan seçildiği genel kurul sonucunda yeni yönetim kurulu, savunma ve havacılık sektöründeki ana yüklenicilerden KOBİ’lere, yazılım firmalarından araştırma merkezlerine kadar geniş bir yelpazede oluştu. SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar dört yılda gelinen başarılı noktayı şöyle anlattı: “SAHA İstanbul’da yüzde 13 oranında büyük ölçekli 50, yüzde 87 oranında ise 341 KOBİ ölçeğinde firma yer alıyor. Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ikinci büyük sanayi kümelenmesi.” Başlangıçta, Türkiye ekonomisinin 100 bine yakın sanayi kuruluşunun, 54 üniversitenin, 14 teknoparkın, 52 tersanenin yer aldığı, sanayi üretiminin yüzde 54’ünü gerçekleştiren Kuzey Marmara’daki firmaların SAHA İstanbul çatısı altında buluşturulmasının düşünüldüğünü belirten Bayraktar, “SAHA İstanbul, yakaladığı ivme ve büyüme ile artık her bölgeden firmaların katıldığı Türkiye kümelenmesi haline geldi. Cazibe merkezi oldu” dedi.
AR-GE’YE 1 MİLYAR 448 MİLYON DOLAR HARCANDI
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir SAHA İstanbul’un savunma sanayinde gerçekleştirdiği yapının diğer sektörlerde örnek model oluşturduğunu ifade etti. Prof. Dr. İsmail Demir, “Ciromuz bir önceki yıla oranla yüzde 31 oranla artarak 8 milyar 161 milyon doları buldu. İhracatımız ise yüzde 20’lik bir artışla 2 milyar 188 milyon dolara ulaştı. 2018 yılında savunma alanında 1 milyar 448 milyon dolar Ar-Ge için harcandı ve savunma sanayimizin gelişmesinde önemli bir katkı oluşturdu” diye konuştu.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: