İngiltere’nin yeni Başbakanı Boris Johnson oldu

HomeDünya Ekonomisi

İngiltere’nin yeni Başbakanı Boris Johnson oldu

İngiltere'nin yeni Başbakanı ve Muhafazakar Parti'nin yeni lideri eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson oldu. Johnson 92 bin 153 oy alırken r

İngiltere’nin AB üyeliği 47 yıl sonra sona erdi
Brexit’te anlaşmaya varıldı
İngiliz Perakende Devi Batıyor Mu?
İngiltere'nin yeni Başbakanı ve Muhafazakar Parti'nin yeni lideri eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson oldu. Johnson 92 bin 153 oy alırken rakibi Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt'ın oy oranı 46 bin 656'da kaldı. 
 
Johnson, sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada, "Brexit'i gerçekleştirme, ülkeyi birleştirme, Jeremy Corbyn'i (İşçi Partisi lideri) yenme zamanı." dedi. Avrupa'daki müttefiklerle "dostluk" ve "demokratik öz yönetim" gibi iki eşit arzunun bir araya getirildiği kritik bir anın yaşandığını belirten Johnson, bu ikisinin "uzlaştırılamaz" olduğu yönündeki değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını savundu.
 
Johnson, konuşmasını, "Kampanya bitti, şimdi çalışma zamanı." sözleriyle sonlandırdı.
 
İngiltere Eski Başbakanı Theresa May Haziran'da Brexit anlaşmasının parlamentoda 3 kez reddedilmesiyle yaklaşık 3 yıl önce devraldığı Muhafazakar Parti'nin liderliğinden resmi olarak istifa etmişti.
 
Johnson İngiltere'yi anlaşmalı veya anlaşmasız olarak 31 Ekim'de AB üyeliğinden çıkarmayı vadediyor. Başbakan May'in yarın Kraliçe 2. Elizabeth'e istifasını sunmasının ardından Johnson'ın, Buckingham Sarayı'na giderek yeni hükümeti kurma görevini alması bekleniyor.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: