İki faiz indirimi 2021’e kadar enflasyonu yükseltebilir

HomeDünya Ekonomisi

İki faiz indirimi 2021’e kadar enflasyonu yükseltebilir

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Chicago'da gazetecilere verdiği mülakatta, "İki faiz indirimi 2021'e kadar enflasyonu yük

İmar Barışı’nda son 6 gün
Opel’den o modele büyük indirim!
Sigara ve alkole vergi zammı!
Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Chicago'da gazetecilere verdiği mülakatta, "İki faiz indirimi 2021'e kadar enflasyonu yükseltebilir" dedi.
 
Politika yapıcıların enflasyonu yüzde 2'nin üzerine çıkarmayı amaçlaması gerektiğini söyleyen Evans, "Şu anda nötrüm ancak amaç enflasyonu yükseltmek olur ise daha destekleyici ve genişlemesi olabilir" yorumunu yaptı.
 
Evans, "Enflasyonun hedefin altında seyretmekte olması konusunda tedirginim. Politika yapıcılar enflasyonu yüzde 2 'nin üzerine itmekte istekli oldukları sürece cari Fed çerçevesi yeterli" şeklinde konuştu.
 
Charles Evans, "Ticaret ortamındaki belirsizlikler işletmelerin uzun vadeli planlar yapmasını zorlaştırıyor. Risk yönetimi aşağı yönlü risklerin gerçekleşmesi durumunda biraz daha genişlemeci olmak anlamına geliyor. Ancak çok ileri gitmek istemiyoruz" dedi.
 
ABD ekonomisinin temellerinin halen çok sağlam olduğunu düşünüyorum diyen Evans, "İstihdam piyasası enerjik, Fed hala cari ekonomide tam istihdamın ne anlama geldiğini tartışıyor. Tüketici harcamaları hala çok güçlü, işletme yatırımları beklenenden zayıf. 2019'da büyümenin yüzde 2 civarında olmasını bekliyorum" şeklinde konuştu.
 
Evans'ın bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında oy hakkı bulunuyor.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: