Elektrikte kurulu güç ilk 6 ayda arttı

HomeDünya Ekonomisi

Elektrikte kurulu güç ilk 6 ayda arttı

AA muhabirinin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerinden yaptığı derlemeye göre, Türkiye'de geçen yılın yarısında işle

Trafik Sigorta Bedelleri Arttı mı Azaldı mı? Trafik Sigorta İndirimi Uygulanacak mı? İşte 2020 Trafik Sigortası Fiyatları
Yabancılara konut satışı 10 ayın zirvesinde
İkinci El Araç Fiyatları Yükselmeye Devam Edecek
AA muhabirinin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerinden yaptığı derlemeye göre, Türkiye'de geçen yılın yarısında işletmeye giren santrallerin kurulu gücü 926 megavat oldu.
 
Elektrikte devreye alınan santrallerin kurulu gücü bu yıl ocak-haziran  döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 96,54 artışla yaklaşık 1820  megavata çıktı.
 
Bu dönemde devreye alınan kurulu güce en fazla katkı termik  santrallerden geldi. Geçen yıl ocak-haziran aylarında 170,4 megavat olan termik  santral kapasitesi bu yılın aynı döneminde 1408 megavata ulaştı.
 
Devreye alınan yatırımların geriye kalanının ise 121,6 megavatlık  kısmı hidroelektrik santrallerinden, 204,9 megavatı rüzgar enerjisi  santrallerinden, 85,3 megavatı da biyokütle, atık ısı ve jeotermal enerji  santrallerinden oluştu.
 
Ayrıca, Türkiye'nin elektrikteki toplam kurulu gücü haziranda geçen  yılın aynı ayına göre yüzde 3,77 artarak 90 bin 421 megavata ulaştı. Geçen yıl  haziranda kurulu güç 87 bin 139 megavat olarak kayıtlara geçmişti.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: