Cari işlemler hesabı fazla verdi

HomeDünya Ekonomisi

Cari işlemler hesabı fazla verdi

Mayıs ayında cari işlemler hesabı 151 milyon ABD doları fazla verdi.   Foreks'in anketinde Mayıs ayı Cari İşlemler verisine ilişki

Enerji ithalatı faturası temmuzda azaldı
Sürücülere önemli uyarı! 1 Aralık’tan sonra zorunlu
MTV Ödemeleri Ne Zaman? MTV 2020 İkinci Taksit Ne Zaman? MTV İkinci Taksit Ödemeleri Ne Kadar?
Mayıs ayında cari işlemler hesabı 151 milyon ABD doları fazla verdi.
 
Foreks'in anketinde Mayıs ayı Cari İşlemler verisine ilişkin beklenti 280 milyon dolar fazla verileceği yönündeydi.
 
Merkez Bankası tarafından açıklanan verinin ayrıntıları şu şekilde:
 
"Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 5.853 milyon ABD doları azalarak 706 milyon ABD dolarına gerilemesi ve hizmetler dengesi kalemi kaynaklı girişlerin bir önceki yılın aynı ayına göre 594 milyon ABD doları artarak 2.303 milyon ABD dolarına yükselmesi etkili olmuştur.
 
Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı ise, bir önceki yılın Mayıs ayında 1.204 milyon ABD doları açık vermişken, bu ayda 3.469 milyon ABD doları fazla vermiştir.
 
Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 257 milyon ABD doları
tutarında artarak 1.846 milyon ABD dolarına yükselmiştir.
 
Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 194 milyon ABD doları artarak 1.299 milyon ABD doları olmuştur.
 
İkincil Gelir Dengesi kalemi kaynaklı çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 104 milyon ABD doları azalarak 27 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiştir."

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: